O miejscowości

Szczawnica jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim, na granicy ze Słowacją należy do najcudowniejszych miejsc regionu. Miejscowość posiada swój mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Największy rozgłos Szczawnica zawdzięcza leczniczym właściwościom bijących tu wód mineralnych, zwanych przez górali szczawami. To od nich pochodzi nazwa miejscowości.
Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z roku 1413. Dzisiaj jest to prawie ośmiotysięczne miasto.

Uzdrowisko Szczawnica jest znane od 250 lat. Obecnie specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, w tym przewlekłych stanów zapalnych nosa i gardła, schorzeń aparatu głosowego, schorzeń alergicznych dróg oddechowych i astmy oskrzelowej oraz schorzeńukładu ruchu m.in. chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, chorób reumatycznych ireumatoidalnych zapaleń stawów. Leczenieprowadzone jest w oparciu o program leczniczy
dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Szczawnicę otaczają rezerwaty przyrody i Pieniński Park Narodowy, które stanowią naturalne schronienie ogromnej różnorodności zwierząt i roślin. Szczawnica oferuje odwiedzającym ją turystom i kuracjuszom szereg atrakcji o każdej porze roku. Zimą można tutaj pojeździć na nartach czy snowboardzie a latem, wiosną i jesienią wybrać się na wycieczki górskie, spłynąć Dunajcem łodziami flisackimi lub kajakiem. Wypoczywając w Szczawnicy można skorzystać również z licznych atrakcji kulturalnych i artystycznych.

Szczawnica jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek po okolicy (Słowacja, Zakopane, Krynica).